Rok 2024r był dla Biblioteki Publicznej Gminy Konopnica pracowitym okresem, głównie ze względu na realizację zadania „Książka dla małych i dużych – promocja czytelnictwa w gminie Konopnica”, dofinansowanego ze środków Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Realizację zadania rozpoczęliśmy od II modułu czyli od spotkania z przedszkolakami. Podczas zajęć literacko-plastycznych, wykorzystaliśmy teatrzyk kamishibai i zaprezentowaliśmy dzieciom nowości wydawnicze, w tym książeczki dla początkujących czytelników, które pomacają w pierwszym etapie nauki czytania. W tym module, nazwanym „Przedszkolaki i początek przygody z czytaniem” odwiedziliśmy oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych w Konopnicy, Stasinie i Radawcu Dużym.
W maju zrealizowaliśmy zajęcia zaplanowane jako I moduł czyli „Zaczynamy od dotyku czyli zabawa w czytanie”. Były to warsztaty międzypokoleniowe z tworzeni książki sensorycznej dla rodziców i dzieci do lat 4, połączone z prezentacją książeczek dla najmłodszych, w tym niesamowitych książeczek sensorycznych. W budynku odrestaurowanego Dworca PKP Motycz zgromadziliśmy rodziców i dzieci z terenu całej gminy, aby pod czujnym okiem profesjonalistki tworzyć własne książeczki sensoryczne i zapoznawać się z ofertą biblioteki skierowaną do maluszków.
W ramach IV modułu „Dlaczego i co warto czytać czyli czytelnictwo młodzieży” we wszystkich 6-ciu szkołach podstawowych z terenu gminy w maju oraz czerwcu odbyły się spotkania autorskie z Jackiem Łapińskim, połączone z prezentacją nowości wydawniczych dla młodzieży z klas V-VIII. Tematem przewodnim spotkań było pytanie „Czy warto czytać?” , na które bez wątpienia dostaliśmy odpowiedź. Dodatkowo spotkaliśmy się z młodymi reprezentantami szkol, którzy pomogli nam stworzyć listę „polecajek” czyli książek do zakupu przeznaczonych właśnie dla młodzieży. Były to bardzo wartościowe i pouczające, dla nas bibliotekarzy, spotkania. Wiele z książek polecanych przez młodzież, trafiła w ciągu roku 2024 na nasze półki.
Na okres wakacyjny zaplanowane zostały zajęcia literacko-plastyczne pod wspólną nazwą „Wakacje z biblioteką” dla dzieci z klas I-IV w ramach realizacji modułu III zadania „Czytamy na poważnie”. Zajęcia te, połączone z prezentacją nowości wydawniczych, przygotowanych stosownie do wieku uczestników odbyły się we wszystkich placówkach bibliotecznych gminy Konopnica, a ich tematem przewodnim były owady i ich fascynujący świat.
W październiku skupiliśmy całą swoją uwagę na osobach aktywnych zawodowo i/lub w wieku produkcyjnym. To do nich skierowaliśmy V moduł zdania „Odskocznia w bibliotece”, oferujący im warsztaty rękodzieła, połączone z prezentacją nowości. Na spotkaniach w filii w Radawcu Dużym, bibliotece w Kozubszczyźnie i filii w Zemborzycach panie uczyły się tworzyć wianki, poznawały efekt porcelany uzyskiwany metodą decoupage, robiły mydełka i malowały na tkaninie. Było wiele radości, śmiechu i zadowolenia zarówno z efektów warsztatów, jak i spotkań w gronie pań. To była prawdziwa odskocznia, odpoczynek od spraw codziennych, a i nowości rozeszły się błyskawicznie.
Ostatni, VI moduł pn. „Książka dla seniora” został zrealizowany w listopadzie przy udziale podopiecznych Dziennego Domu Pobytu dla Osób Starszych i Niepełnosprawnych w Maryninie. Po prezentacji nowości wydawniczych, w tym książek z dużą czcionką oraz audiobooków, zaprosiliśmy seniorów do udziału w sesji zdjęciowej „Z książką mi do twarzy”. Rodzinna atmosfera panująca w DDP i nastawienie seniorów prawiły, że zarówno samo spotkanie, jak i praca nad sesją były prawdziwą przyjemnością.
Zakończyliśmy w ten sposób działania zaplanowane we wszystkich sześciu modułach. Nasze palcówki biblioteczne i nasi pracownicy byli w tym czasie świadkami wielu radości i działań twórczych, fantastycznych rozmów i zawierania znajomości. Wiele książek powędrowało do czytelników, także tych nowych. Wiele osób odkryło, że biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie wypożycza się książki, ale dzieją się tam także inne, ciekawe rzeczy. Biblioteka to miejsce, do którego warto zajrzeć i zostać na dłużej.
Fotorelację ze wszystkich działań realizowanych w ramach projektu można obejrzeć na naszym profilu na Facebooku. Gorąco zachecamy
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.”