Książka dla małych i dużych – promocja czytelnictwa w gminie Konopnica

Miło nam poinformować, że Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji kultury. Zadanie realizowane przez naszą bibliotekę w ramach programu „Promocja Czytelnictwa” nosi nazwę „ Książka dla małych i dużych – promocja czytelnictwa w gminie Konopnica”.  Zadanie to składa się z 6 modułów, wspierających wartościowe formy promocji czytelnictwa, skierowanych do różnych grup wiekowych.  Każdy moduł zakłada prezentacje nowości wydawniczych połączoną z niekomercyjnym wydarzeniem literackim.  Poniżej chcemy zaprezentować państwu krótkie opisy planowanych przez nas działań i już dziś zachęcić do udziału w nich.

Moduł 1 – „Zaczynamy od dotyku czyli zabawa w czytanie” to połączenie prezentacji nowości dla maluszków do lat 4 oraz warsztatów międzypokoleniowych z tworzenia książki sensorycznej. To wydarzenie zostało zaplanowane na 11 maja 2024r. i już dziś zapraszamy na nie rodziców z dziećmi.

Moduł 2 – „Przedszkolaki i początek przygody z czytaniem” będzie realizowany od kwietnia do maja w trzech oddziałach przedszkolnych na terenie gminy Konopnica. Skupiamy się tu na dzieciach w wieku 4-6 lat.  Moduł ten zakłada prezentację nowości wydawniczych, w tym książeczek do nauki czytania, teatrzyk kamishibai oraz proste warsztaty plastyczce.

Moduł 3 – „Czytamy na poważnie” kierujemy do uczniów klas I-IV, zapraszając ich na cykl zajęć literacko-plastycznych  podczas „Wakacji w bibliotece”, połączonych z prezentacją nowości. Te zajęcia będą realizowane w lipcu i sierpniu we wszystkich placówkach bibliotecznych gminy Konopnica.

Moduł 4 – „Dlaczego i o co warto czytać” skierowany jest do młodzieży z klas V-VIII, która będzie uczestniczyła w spotkaniu autorskim, a później sama poleli nam książki, które powinny trafić do naszych bibliotek.

Moduł 5 – „Odskocznia w bibliotece” dedykowany jest osobom pracujących lub w wieku produkcyjnym, które zaprosimy na warsztaty rękodzieła i prezentacje nowości wydawniczych.

Moduł 6 – „Książka dla seniora” będzie realizowany w Dziennym Domu Pobytu dla Osób Starszych i Niepełnosprawnych w Maryninie. Po prezentacji różnych form książki, nowości wydawniczych, w tym tych z dużą czcionka, przyjdzie czas na sesję zdjęciową z książką właśnie.

Wszystkie moduły razem zakładają, że nasze biblioteki będą zaspakajały potrzeby czytelnicze naszych czytelników i mieszkańców gminy Konopnica. Pragniemy, aby nasze placówki biblioteczne stały się  tzw. „trzecim miejscem” (po domu i pracy), miejscem przyjaznym aktywizującym, rozwijającym, dającym wymierne korzyści oraz możliwości relaksu i odpoczynku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Czytelnictwa – państwowego funduszu celowego.